/ Sürrealizm 1924-2014 / Fas Savaşı'na Hayır!

Fransız hükümeti 1925’te, Fas’ta hem İspanyol işgalcilere hem de Sultan’a karşı ayaklanıp bağımsızlıklarını ilan eden aşiretlerden oluşan Rif Cumhuriyeti’ndeki isyanları bastırmak üzere bölgeye asker gönderir. Fransız Komünist Partisi Merkez Komitesi, sömürgeci savaşa karşı seferberlik oluşturmak üzere aşağıdaki bildiriyi dolaşıma sokar. Sürrealist grubun da aralarında olduğu imzacılar hakkında yasal kovuşturma başlatılır. O dönemde pek çok aydın, “Vatan Yolunda Aydınlar” başlıklı bir bildiriyle hükümetten yana tavır alır. Sürrealistler bundan sonra başka gruplarla ortak kaleme aldıkları Önce ve Daima Devrim’de, bu ilk bildirideki savaş karşıtı tavrı daha da keskinleştirir, imzacıların maruz kaldığı kovuşturmaları ve hükümet yanlısı aydınları protesto ederler. Her iki bildiri de, FKP'nin yayın organı L’Humanité’de yayınlanır.

 

Rif Savaşı’nda Renault tankları

 

İspanyol askerler, kafaları kesilmiş isyancılarla

 

ASKERLERE VE DENİZCİLERE

Yoldaşlar,

1918’de bize verilen sözlere rağmen, Fas’ta yeniden, dört yıldan uzun süre dünyayı kasıp kavuran savaş kadar korkunç bir savaş patlak verdi.

Bu savaşın amacı ulusal onuru korumak değil. Fas’ta ölüme gönderilme sebebiniz, bankacıların, bir avuç kapitalistin kesesi dolsun diye Rif Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarını ele geçirmelerini sağlamak.

BANKACILARIN SAVAŞINI VERDİRİYORLAR SİZE…

Yoldaşlar, askerler ve denizciler, size güveniyoruz: bağımsızlıkları için mücadele eden Rif halkına karşı görevinizi yerine getireceğinizi biliyoruz. Bankaların uşağı olmayacaksınız. Rus Bolşeviklerinin, Karadeniz’in şanlı denizcilerinin, Odessa askerlerinin, Rif’teki İspanyol askerlerinin dayanışmayla savaşı durdurabildiklerini unutmayın.

Görevinizin ne olduğunu biliyorsunuz:

RİF HALKIYLA DAYANIŞMAK.

FAS SAVAŞI’NI DURDURMAK…

Sürrealizm 1924-2014