Kâr Etme Sanatı

 

Farah Pehlevi ve Andy Warhol

 

[...] Para kazanma sanatı, Sanattan sonra gelen aşamadır. İşe, ticari bir sanatçı olarak başladım ve nihai hedefim de para kazanma sanatında ustalaşmak. ‘Sanat’; ya da, ona her ne deniyorsa onu yaptıktan sonra para kazanma sanatına adım attım. Hedefim, Sanat İşletmecisi ya da İşletme Sanatçısı olmaktı. Para kazanma işinde başarılı olmak aklınıza gelebilecek en büyüleyici sanat türüdür. Hippiliğin revaçta olduğu dönemde insanlar para kazanma hayallerinden vazgeçtiler – “para kötüdür”, “çalışmak kötüdür” gibi laflar eder oldular. Oysa, para kazanmak da çalışmak da sanattır; kârlı iş ise sanatın feriştahıdır.

Başlarda, Andy Warhol İşletmeleri’nin aksayan yanları vardı. Ne zaman ki her hafta bir film yapıp göndermek üzere sinema salonlarından biriyle anlaştık; işte o noktada sanat yapmayı bırakıp para kazanma işine girmiş olduk. Bu da filmlerimizi ticari bir mecraya soktu; kısa filmler yaparken uzun-metrajlı filmler, sonunda da sinema filmleri yapar olduk. Dağıtımcılık hakkında az buçuk bir şeyler öğrendik ve kendi filmlerimizi dağıtmaya başladık ama gördük ki bu iş bizi aşar. Yaptığımız filmlerin ticari başarı elde etmesini beklemiyordum. Önemli olan, sanatın ticaret akışına katılması, gerçek dünyaya çıkmasıydı. Filmlerimizi sanat dünyasında görmektense gerçek dünyada, afişlerde görmek çok heyecan vericiydi. İşletme Sanatı. Sanat İşletmesi. İşletme Sanatı İşletmesi [...]  

 

Andy Warhol’un The Philosophy of Andy Warhol (From A to B and Back Again) başlıklı kitabından seçilmiş pasajlar (Londra: Penguin Books, 2007 [ilk basım 1975]), s. 88.

Alındığı yer: The Market, der. Natasha Degen (Londra: Whitechapel Gallery/Cambridge ve Massachusetts: The MIT Press, 2013), s. 184. 

skopdergi 8